Recap on 12/18 Bella Protocol x Binance TR AMA with Co-Founder Yemu Xu

On December 18th, Bella Protocol’s Co-Founder, Yemu Xu, conducted an AMA session in the Binance TR community on Telegram. Yemu answered the most popular questions that the community had for the past few weeks and gave a high-level overview of the latest product roadmaps. The AMA was moderated with the great help of Binance Angels: Atakan and Coskun! Bella had so much fun in this fantastic AMA session. Thanks Binance TR for hosting us and the tremendous assistance!

Below is the list of the questions answered in the AMA. Each question and answer will come along with its Turkish translation.

Could you please introduce yourself and Bella Protocol? Tell us a bit about the story of how you and the team founded it. Is there a story behind the name, BELLA?

What drives BEL to enter the Turkish market with TRY trading pairs and further expand to the Turkish market? How do you comment about the importance of the fiat channels, especially the TRY channel?

Could you please share the major year-to-date milestones with us? (Tech, operational, biz partnership, etc.) And how does the progress add value to BEL tokens?

What’s the benefit of holding BEL, and where to earn rewards?

What’s the current roadmap of Bella Protocol? What is waiting for Bella in the near future? Is there any special activity waiting for the Turkish community besides this AMA?

Though BEL has been in the market for a while, it has a volatile graphic. Some investors see it as a nice income opportunity, some as a risk. What would you like to say about this?

In what kind of projects would you like to be in the future? Do you plan to be a means of payment for any company or activity?

What is your first motto for your investors?

What is the specific point that makes you different from other DeFi projects?

To spread the adoption of this project in mass, what are your plans for informing the community?

What makes you feel confident about the survival of your Bella Protocol in the near future? Do you take into account community feedback and demands while developing features of your project?

If crypto is legalized as a payment tool in Turkey, will we be able to see Bel as a payment tool?

How do you provide a “1-Click, zero gas fee” feature? How does Bella Protocol gain profits?

Segment 1

Could you please introduce yourself and Bella Protocol? Tell us a bit about the story of how you and the team founded it. Is there a story behind the name, BELLA?

My name is Yemu, cofounder and CGO at Bella Protocol. Bella Protocol was incubated by ARPA team and was officially launched in 2020. Our team has been DeFi trailblazers since 2019, supporting liquidity in various DEXs and lending protocols.

In the current DeFi world, users suffer from major pain points, including high gas fees, poor user experience, difficulty hopping between smart contracts, etc. On the other hand, they deserve risk-adjusted high yield from reliable products and protocols.

Aimed at solving these pain points, we decided to provide users with a suite of easy-to-use DeFi products. We named it Bella, meaning “beautiful”, in French and Italian. We want our product to be elegant and easy to use by design.

Bella automates everything possible, subsidizes gas fees, and caters to both new and experienced users with great onboarding experience. The existing product lineups include Bella Liquidity Mining, Flex Savings, and Locker. We have many more exciting development and product lineups on their way, which I am going to elaborate on further soon.

Flex Savings is a decentralized yield farming pool live on Ethereum with over $31 million TVL, offering the highest APY in the industry, with 9%-12% for stablecoins, 23% for ARPA and 16% for Bitcoin. Investors can conveniently deposit stablecoins and earn attractive interest rates on those deposits, thanks to our smart yield-aggregation mechanisms to save on the gas expense for the cross-platform swaps. Most importantly, there is no impermanent loss and our funds are secured by Tidal Finance. Enjoy the high APY at: https://fs.bella.fi/.

Liquidity Mining is Bella’s tool for providing liquidity for exchanging between $BEL and other tokens. By providing liquidity of pairs including ETH, USDT and ARPA, stakers can earn compound interest via a reinvestment mechanism, and the longer the assets are staked, the bigger the reward multiplier will be. Liquidity Mining is accessible at: https://liquidity.bella.fi/.

Locker is a fixed APY staking product for $BEL without minimum requirement, offering a stable and worry-free way for BEL holders to earn yield on their idle $BEL. Anyone can stake any amount of $BEL and earn juicy rewards automatically from anywhere, anytime. Check Locker at: https://locker.bella.fi/.

Kendinizi ve Bella Protokolünü tanıtır mısınız? Bize biraz sizin ve ekibin onu nasıl kurduğunuzun hikayesinden bahsedin. BELLA isminin bir hikayesi var mı?

Benim adım Yemu, Bella Protocol’ün kurucu ortağı ve CGO’su. Bella Protokolü, ARPA ekibi tarafından tasarlandı ve resmi olarak 2020'de piyasaya sürüldü. Ekibimiz, 2019'dan beri çeşitli DEX’lerde ve kredi protokollerinde likiditeyi destekleyen DeFi öncüsü olmuştur.

Mevcut DeFi dünyasında kullanıcılar, yüksek gaz ücreti, kötü kullanıcı deneyimi, akıllı sözleşmeler arasında geçiş yapma zorluğu vb. gibi önemli sorunlardan muzdarip. Öte yandan, güvenilir ürün ve protokollerden riske göre ayarlanmış yüksek verimi hak ediyorlar.

Bu sıkıntılı noktaları çözmeyi hedefleyerek, kullanıcılara kullanımı kolay bir DeFi ürünleri paketi sunmaya karar verdik. Biz ona Fransızca ve İtalyanca “güzel” anlamına gelen Bella adını verdik.

Bella, mümkün olan her şeyi otomatikleştirir, gaz ücretini sübvanse eder ve harika bir işe alım deneyimi ile hem yeni hem de deneyimli kullanıcılara hitap eder. Mevcut ürün grupları Bella Liquidity Mining, Flex Savings ve Locker’ı içerir. Yakında daha ayrıntılı anlatacağım çok daha heyecan verici geliştirme ve ürün serilerimiz yolda.

Flex Savings, sabit paralar için %9–12, ARPA için %23 ve Bitcoin için %16 ile sektördeki en yüksek APY’yi sunan, 31 milyon doların üzerinde TVL ile Ethereum’da bulunan merkezi olmayan bir verim çiftliği havuzudur. Yatırımcılar, platformlar arası takaslar için gaz masrafından tasarruf etmek için akıllı getiri toplama mekanizmalarımız sayesinde stabil koinleri rahatlıkla yatırabilir ve bu mevduatlarda cazip faiz oranları elde edebilir. En önemlisi, kalıcı bir kayıp yoktur ve fonlarımız Tidal Finance tarafından güvence altına alınmıştır. Burada yüksek APY’nin tadını çıkarın https://fs.bella.fi/.

Liquidity Mining, Bella’nın $BEL ve diğer tokenler arasında değiş tokuş yapmak için likidite sağlama aracıdır. ETH, USDT ve ARPA dahil çiftlerin likiditesini sağlayarak, stake edenler yeniden bir yatırım mekanizması aracılığıyla bileşik faiz kazanabilir ve varlıklar ne kadar uzun süre stake edilirse ödül çarpanı o kadar büyük olur. Likidite Madenciliğine https://liquidity.bella.fi/ adresinden erişilebilir.

Locker, minimum gereksinim olmaksızın $BEL için sabit bir APY stake etme ürünüdür ve BEL sahiplerinin boşta kalan $BEL’lerinde getiri elde etmeleri için istikrarlı ve endişesiz bir yol sunar. Herkes istediği miktarda $BEL yatırabilir ve her yerden, her zaman otomatik olarak cazip ödüller kazanabilir. Locker’ı şu adreste kontrol edebilirsiniz: https://locker.bella.fi/.

What drives BEL to enter the Turkish market with TRY trading pairs and further expand to the Turkish market? How do you comment about the importance of the fiat channels, especially the TRY channel?

It’s a very good question. Actually we have been expecting BEL/TRY for quite a while, almost the same time we planned for ARPA’s expansion in Turkey.

The reason here is quite simple. We believe in a freer and accessible-to-all financial system, no matter where the user is. Turkey has one of the most exciting and active crypto markets in the world. Young people are willing to trust a decentralized, transparent and innovative financial infrastructure. It is very important for us to have a regulated, reliable fiat on/off-ramp here. I have visited Turkey earlier and had a fantastic experience with our local supporters. I have been looking forward to collaborating more with our Turkish communities, and now is the time for it! $TRY on-ramp is another milestone for BEL. We are working really hard behind the scenes to further expand the use cases, adoption and accessibility of $BEL.

BEL’i Türk pazarına TL ticaret çiftleri ile girmeye ve Türkiye pazarına daha da genişlemeye iten nedir? Fiat kanallarının, özellikle de TRY kanalının önemini nasıl yorumluyorsunuz?

Bu çok güzel bir soru. Aslında bir süredir BEL/TRY’yi bekliyorduk, neredeyse aynı zamanda ARPA’nın Türkiye’deki açılımını planladık.

Buradaki sebep oldukça basit. Kullanıcı nerede olursa olsun, daha özgür ve herkes tarafından erişilebilir bir finansal sisteme inanıyoruz. Türkiye, dünyanın en heyecan verici ve aktif kripto pazarlarından birine sahip. Gençler, merkezi olmayan, şeffaf ve yenilikçi bir finansal altyapıya güvenmeye isteklidir. Burada düzenlenmiş, güvenilir bir fiat rampasına sahip olmak bizim için çok önemli. Daha önce Türkiye’yi ziyaret ettim ve yerel destekçilerimizle harika bir deneyim yaşadım. Türk topluluklarımızla daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyordum ve şimdi tam zamanı! $TRY- , BEL için başka bir kilometre taşıdır. $BEL’in kullanım örneklerini, benimsenmesini ve erişilebilirliğini daha da genişletmek için perde arkasında gerçekten çok çalışıyoruz.

Could you please share the major year-to-date milestones with us? (Tech, operational, biz partnership, etc.) And how does the progress add value to BEL tokens?

Sure! Bringing $BEL to the Turkish community is one of the biggest! In addition to this meaningful move, there are several other exciting stuff I’d like to share with you all. Please allow me to start with Bella’s main product Flex Savings.

In February 2021, we launched Flex Savings V2, it has a number of features and security upgrades, including optimized portfolio strategies, gas expense saved up to 90%, auto reinvest & compounded return, higher return for staking vesting period, management fee as low as 0.25% flat fee only charged when withdraw, and a built-in token burn program.

Since launch, Flex Savings have been liked by users that contribute a TVL as high as $40 million. The current TVL is approximately $30 million. For the return rate that users might be keen to know, Bella Flex Savings keeps offering tier-1 highest APY.

​​We also improved the features and functionalities of the Liquidity Mining and Locker, to make sure we don’t sacrifice user experience for scalability.

On top of product iteration, Bella also made solid progress in tech development. Since mid this year when Uniswap launched its V3, Bella dev team has been working on providing toolings for backtesting liquidity-providing strategies with data analysis. Very recently, we launched this tool -Tuner. It’s a one of a kind product, we are confident to be seen as the BEST Uniswap simulator because of its perfect accuracy, strong efficiency, convenience and low cost. Bella dev team has won a $20,000 grant from Visor Finance with Tuner. For Uniswap V3 strategists, please check Tuner on GitHub:

I’d also like to share the launch of our 20 million ecosystem fund. It’s an Ecosystem Fund dedicated mainly to DeFi, NFT, Web 3.0 and metaverse infrastructure.

So far, the Fund has invested in: My Neighbor Alice, Litentry, Kylin, Dora Factory, Dodo, INk Finance, Solv Protocol, Suterusu, MonoSwap, Chronicle, Maverick, Parami, CryptoArt, LunarCrush, Structure Finance, Mars Finance, Sypool, Corite, Raiinmaker.

Elsewhere, there are multiple partnerships being formed, across various verticals like crypto travel platform, payment network, NFT, insurance, DeFi of course. And Bella has done 3 rounds of quarterly token burn schemes, with the 4th round coming up very soon.

All these progresses do not just prove Bella team with strong dev capabilities, also they will facilitate user growth of Bella’s DeFi products, and actually strengthen the chance of $BEL to further expand use case into wide spectrum of partners’ ecosystems, as well as further show Bella Protocol’s vision on the bright future blockchain and crypto world, and determination of believing in and making serious contributions to that future.

For more information about our Ecosystem Fund, please refer to this Cointelegraph article here:

Yıldan bugüne önemli kilometre taşlarını bizimle paylaşır mısınız? (Teknik, operasyonel, biz ortaklığı vb.) Ve bu ilerlemeler BEL tokenlerine nasıl değer katıyor?

Tabii! $BEL’i Türk toplumuna kazandırmak en büyüklerden biri! Bu anlamlı harekete ek olarak, sizinle paylaşmak istediğim birkaç heyecan verici şey daha var. Lütfen Bella’nın ana ürünü Flex Savings ile başlamama izin verin.

Şubat ayında Flex Savings V2'yi piyasaya sürdük, optimize edilmiş portföy stratejileri, %90'a varan oranda tasarruf edilen gaz gideri, otomatik yeniden yatırım ve bileşik getiri, esnek hakediş süresi için daha yüksek getiri, 1,00 TL’ye kadar düşük yönetim ücreti dahil olmak üzere bir dizi özellik ve güvenlik yükseltmesine sahiptir. %0,25 sabit ücret, yalnızca para çekilirken tahsil edilir ve yerleşik bir token yakma programı vardır.

Lansmanından bu yana, Flex Savings, 40 milyon $’a varan bir TVL’ye katkıda bulunan kullanıcılar tarafından beğenildi. Mevcut TVL yaklaşık 30 milyon dolar. Kullanıcıların bilmek isteyebileceği getiri oranı için, Bella Flex Savings, 1. kademe en yüksek APY’yi sunmaya devam ediyor.

Ayrıca, ölçeklenebilirlik için kullanıcı deneyiminden ödün vermediğimizden emin olmak için Liquidity Mining ve Locker’ın özelliklerini ve işlevlerini iyileştirdik.

Ürün yinelemesinin yanı sıra Bella, teknoloji geliştirmede de sağlam ilerleme kaydetti. Uniswap’ın V3'ü piyasaya sürdüğü bu yılın ortasından bu yana, Bella geliştirici ekibi arka kısım için araçlar sağlamak için çalışıyor.

Likidite sağlama stratejilerinin veri analizi ile test edilmesi. Çok yakın zamanda, bu aracı -Tuner’ı başlattık. Eşsiz bir ürün, mükemmel doğruluğu, güçlü verimliliği, rahatlığı ve düşük maliyeti nedeniyle EN İYİ Uniswap simülatörü olarak görülmekten eminiz. Bella geliştirici ekibi, Tuner ile Visor Finance’ten 20.000$’lık bir hibe kazandı. Uniswap V3 stratejistleri için lütfen GitHub’daki Tuner’ı kontrol edin:

Ayrıca 20 milyon ekosistem fonumuzun lansmanını paylaşmak istiyorum. Esas olarak DeFi, NFT, Web 3.0 ve meta veri tabanı altyapısına adanmış bir Ekosistem Fonudur.

Fon şu ana kadar Komşum Alice, Litentry, Kylin, Dora Factory, Dodo, INk Finance, Solv Protocol, Suterusu, MonoSwap, Chronicle, Maverick, Parami, CryptoArt, LunarCrush, Structure Finance, Mars Finance, Sypool, Corite, Rainmaker’a yatırım yaptı.

Başka yerlerde, kripto seyahat platformu, ödeme ağı, NFT, sigorta, elbette DeFi gibi çeşitli düzeylerde oluşturulan çok sayıda ortaklık var. Ve Bella, 4. tur çok yakında gelmek üzere olan 3 turluk üç aylık token yakma planları yaptı.

Tüm bu ilerlemeler, Bella ekibinin yalnızca güçlü geliştirme yeteneklerine sahip olduğunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda Bella’nın DeFi ürünlerinin kullanıcı büyümesini kolaylaştıracak ve aslında $BEL’in kullanım durumunu geniş bir ortak ekosistem yelpyaazesine ve daha fazlasına genişletme şansını güçlendirecek. Bella Protocol’ün parlak geleceğin blok zinciri ve kripto dünyası hakkındaki vizyonunu ve bu geleceğe inanma ve ciddi katkılarda bulunma kararlılığını gösterir.

Ekosistem Fonumuz hakkında daha fazla bilgi için lütfen buradaki Cointelegraph makalesine bakın:

What’s the benefit of holding BEL, and where to earn rewards?

For a proud $BEL hodler, there are many places to earn rewards! Bella’s Liquidity Mining offers 25%+ annual reward rate, for BEL/ETH pool the annual reward rate could get over 38%. For Bella Locker, which offers short to medium to long term fixed income staking products, the APY may increase from 18% to 50%. Please check at:

Elsewhere, $BEL holders can earn rewards from our ecosystem partners when we jointly launch liquidity mining pools. We have been working with multiple partners, including but not limited to Pancakeswap, Wault Finance, Dinoswap, Biswap. You can now also buy plane tickets or pay for your hotels with BEL through our partner Travala.com.

Besides that, we are actively building out eco partners on Ethereum, Polygon and BSC, also we will be developing more ecosystem partners for $BEL holders who want to earn more rewards in other tokens, not only in $BEL, as the key is to get more other projects’ tokens to support the Bella ecosystem and in return to bring mutual benefit to other ecosystems, to ultimately keep the value flowing in virtuous circle, so that no one gets hurt by uncontrolled selling pressure generated from unsustainable token emitting.

BEL sahibi olmanın faydası nedir ve nereden ödüller kazanılır?

Gururlu bir $BEL hodler’ı için ödül kazanacak pek çok yer var! Bella’nın Likidite Madenciliği, %25+ yıllık ödül oranı sunar, BEL/ETH havuzu için yıllık ödül oranı %38'in üzerine çıkabilir. Kısa ve orta ve uzun vadeli sabit getirili stake ürünleri sunan Bella Locker için APY %18'den %50'ye yükselebilir. Lütfen https://bella.fi/ adresinden kontrol edin.

Başka yerlerde, likidite madenciliği havuzlarını ortaklaşa başlattığımızda, $BEL sahipleri ekosistem ortaklarımızdan ödüller kazanabilir. Pancakeswap, Wault Finance, Dinoswap, Biswap dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birden fazla ortakla çalışıyoruz. Artık ortağımız Travala.com aracılığıyla BEL ile uçak bileti satın alabilir veya oteliniz için ödeme yapabilirsiniz.

Ethereum, Polygon ve BSC üzerinde aktif olarak eko ortaklar kuruyoruz, ayrıca hedef daha fazlasını elde etmek olduğundan, yalnızca $BEL’de değil, diğer tokenlarda daha fazla ödül kazanmak isteyen $BEL sahipleri için daha fazla ekosistem ortağı geliştireceğiz. Bella ekosistemini desteklemek ve karşılığında diğer ekosistemlere karşılıklı fayda sağlamak için, değerin doğurgan bir döngüde akmasını sağlamak için projelerin tokenları vardır, böylece hiç kimse sürdürülemez token yayılımından kaynaklanan kontrolsüz satış baskısından zarar görmez.

What’s the current roadmap of Bella Protocol? What is waiting for Bella in the near future? Is there any special activity waiting for the Turkish community besides this AMA?

This year has been great for our young project team as we have achieved most of our goals:

Bella Flex Savings V2 launched and keeps gaining momentum;

Ecosystem Fund launched and keeps expanding portfolio;

The Uniswap V3 simulator Tuner is now open source and attracting dev users who in return will contribute to the improvement of Tuner with their feedback and more usage cases;

The approach towards the NFT vertical goes on smoothly with recent partnership with Solv.finance, a highly-promising financial NFT project.

One very recent use case of $BEL is the partnership with the world’s leading cryptocurrency-friendly online travel agency, Travala.com to integrate BEL token on the travel website’s platform. The integration will enable BEL token holders to book over 2.2 million hotels and homes, 600+ airlines, and 40,000+ activities in more than 230 countries.

We are working hard to keep building great tools and products that will empower creators and builders to innovate in the web3.0 space. Next we are starting from Uniswap and Ethereum, and will soon expand to other blockchains and other use cases.

We will continue to bring even more use cases for $BEL token, improve its liquidity and make it accessible to all via listing on more regulated exchanges. Stay tuned for updates.

Last but not least, there will be special events for our Turkish community. We are working closely with great partners like Binance to come up with a new type of secondary market event, while we also are mulling events together with our newly onboarded Turkish community partners, who have already shared multiple great ideas on better localization.

Bella Protokolünün mevcut yol haritası nedir? Yakın gelecekte Bella’yı neler bekliyor? Bu AMA dışında Türk toplumunu bekleyen özel bir aktivite var mı?

Hedeflerimizin çoğuna ulaştığımız için bu yıl genç proje ekibimiz için harika geçti: Bella Flex Savings V2 piyasaya sürüldü ve ivme kazanmaya devam ediyor; Ekosistem Fonu başlatıldı ve portföyünü genişletmeye devam ediyor; Uniswap V3 simülatörü Tuner artık açık kaynak ve geri bildirimleri ve daha fazla kullanım durumu ile Tuner’ın geliştirilmesine katkıda bulunacak geliştirici kullanıcıları çekiyor; NFT’ye yönelik yaklaşım olan , Web 3.0 geleceğinin özel ama kesinlikle gelecek vaat eden bir unsuru olan bir Finans NFT konsepti Solv ile yakın zamanda yapılan ortaklıkla sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

$BEL’in çok yeni bir kullanım örneği, dünyanın önde gelen kripto para dostu çevrimiçi seyahat acentesi Travala.com ile BEL tokenını seyahat web sitesinin platformuna entegre etmek için yapılan ortaklıktır. Entegrasyon, BEL token sahiplerinin 230'dan fazla ülkede 2,2 milyondan fazla otel ve ev, 600'den fazla havayolu şirketi ve 40.000'den fazla etkinlik rezervasyonu yapmasını sağlayacaktır.

Yaratıcıları ve inşaatçıları web3.0 alanında yenilik yapmaya teşvik edecek harika araçlar ve ürünler oluşturmaya devam etmek için çok çalışıyoruz. Daha sonra Uniswap ve Ethereum’dan başlıyoruz ve yakında diğer blok zincirlerine ve diğer kullanım alanlarına doğru genişleyeceğiz.

$BEL tokenı için daha fazla kullanım örneği getirmeye, likiditesini iyileştirmeye ve daha regüle borsalarda listeleme yoluyla herkes tarafından erişilebilir hale getirmeye devam edeceğiz. Güncellemeler için takipte kalın.

Son olarak, Türk topluluğumuz için özel etkinlikler olacak. Binance gibi büyük ortaklarla yeni bir tür ikincil piyasa etkinliği yaratmak için yakın bir şekilde çalışıyoruz ve aynı zamanda daha iyi yerelleştirme konusunda çok sayıda harika fikri paylaşan yeni katılan Türk topluluğu ortaklarımızla birlikte etkinlikler üzerinde kafa yoruyoruz.

Segment 3: Community Questions

Though BEL has been in the market for a while, it has a volatile graphic. Some investors see it as a nice income opportunity, some as a risk. What would you like to say about this?

Every crypto asset can be volatile, sometimes even fiat-backed stablecoins are, too. I have always been telling people DYOR and only invest with the money that you can afford to lose.

Like any asset, the price is predominantly determined by supply and demand, besides “fear and greed” in the market, and BEL is no different.

On the supply side,

⁃ BEL is the reward token for providing liquidity in Bella Protocol. The portion will decrease as time goes by.

⁃ There is a built-in token burn program to buyback and burn BEL at market price. Bella has done 3 rounds of quarterly token burn schemes, with the 4th round coming up very soon.

On the demand side,

⁃ there are many places to earn rewards for $BEL hodlers, including Flex savings, Locker, and Liquidity Mining (all can be found here: bella.fi)

⁃ More listing to make BEL accessible and liquid. Currently on Binance.com, Binance TR, Bithumb Korea, and more regulated exchanges on the way!

⁃ More fiat on/off-ramps like TRY, KRW, USD, EUR, and more.

⁃ More partnerships and use cases such as travala.com.

We are doing everything we can to bring value and use cases to BEL token to make it a high-liquid, actually useful, and sought-after crypto asset. We are in this game for long-term and long-term builders & holders will eventually be rewarded.

BEL token kısa zamandır piyasada olmasına rağmen volatile bir grafik çizdiği görülüyor. Bazı yatırımcılar bu durumu güzel bir getiri fırsatı olarak yorumlarken, bazıları bu durumu risk olarak görüyor. Siz bu konuda ne demek istersiniz?

Her kripto varlığı değişken olabilir, hatta bazen itibari para destekli sabit paralar bile değişken olabilir. İnsanlara her zaman DYOR’u (kendi araştırmanı kendin yap) söyledim ve sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayla yatırım yapmalarını da ilettim.

Herhangi bir yatırım gibi, fiyat piyasadaki “korku ve açgözlülük” dışında ağırlıklı olarak arz ve talebe göre belirlenir ve BEL de farklı değildir.

Tedarik tarafında,

⁃ BEL, Bella Protokolünde likidite sağlamanın ödül simgesidir. Zaman geçtikçe kısım azalacaktır.

⁃ BEL’i piyasa fiyatından geri almak ve yakmak için yerleşik bir token yakma programı vardır. Bella, 4. tur çok yakında olmak üzere 3 turluk üç aylık token yakma planları yaptı.

Talep tarafında,

⁃ Flex tasarruf, Dolap ve Likidite Madenciliği dahil olmak üzere $BEL sahipleri için ödül kazanabileceğiniz birçok yer var (tümü websitemizde bulunabilir: bella.fi)

⁃ BEL’i erişilebilir ve akıcı hale getirmek için daha fazla listelenme getirdik. Şu anda Binance.com, Binance TR, Bithumb Korea ve daha fazla düzenlemeye tabi borsada yolda!

⁃ TRY, KRW, USD, EUR ve daha fazlası gibi daha fazla itibari para paritelerinde de işleme açık.

travala.com gibi daha fazla ortaklıklar!

BEL tokeni yüksek likit, gerçekten kullanışlılık ve aranan bir kripto varlığı haline getirmek için değer katmak ve vakaları kullanmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Uzun vadeli ve uzun vadeli holderlar için bu oyundayız ve sahipleri bunun sonunda ödüllendirileceğiz.

In what kind of projects would you like to be in the future? Do you plan to be a means of payment for any company or activity?

We are and we will continue to be an innovative power house of DeFi and crypto and bring useful tools to builders and creators. The next phase we will scale very quickly.

We are making BEL more accessible, liquid and valuable, so every BEL holder can benefit from our progress and growth.

One very recent use case of $BEL is the partnership with the world’s leading cryptocurrency-friendly online travel agency, Travala.com to integrate BEL token on the travel website’s platform. The integration will enable BEL token holders to book over 2.2 million hotels and homes, 600+ airlines, and 40,000+ activities in more than 230 countries.

İleride ne gibi projeler içerisinde olmayı düşünüyorsunuz? Herhangi bir firma yada etkinlikte ödeme birimi olarak anlaşmayı düşünüyor musunuz?

DeFi ve kriptonun yenilikçi bir güç merkeziyiz ve olmaya devam edeceğiz ve inşaatçılara ve yaratıcılara faydalı araçlar getirmeye devam edeceğiz. Bir sonraki aşamada çok hızlı bir şekilde ölçekleneceğiz.

BEL’i daha erişilebilir, akıcı ve değerli hale getiriyoruz, böylece her BEL sahibi ilerlememizden ve büyümemizden faydalanabilir.

$BEL’in çok yeni bir kullanım örneği, dünyanın önde gelen kripto para dostu çevrimiçi seyahat acentesi Travala.com ile BEL tokeni seyahat web sitesinin platformuna entegre etmek için yapılan ortaklıktır. Entegrasyon, BEL token sahiplerinin 230'dan fazla ülkede 2,2 milyondan fazla otel ve ev, 600'den fazla havayolu şirketi ve 40.000'den fazla etkinlik rezervasyonu yapmasını sağlayacaktır.

What is your first motto for your investors?

Our motto internally and to our investors are simple: we are and we will continue to be an innovative power house of DeFi and crypto and bring useful tools to builders and creators.

Bella Protocol olarak yatırımcılarınıza diyeceğiniz ilk slogan nedir?

Şirket içi ve yatırımcılarımız için sloganımız basit: DeFi ve kriptonun yenilikçi bir güç merkeziyiz ve olmaya devam edeceğiz. İnşaatçılara ve yaratıcılara faydalı araçlar getiriyoruz.

What is the specific point that makes you different from other DeFi projects?

1. We have been up and running for almost a year with no security breaches or concerns. We have even purchased insurance for the liquidities parked in our pools.
2. We provide one of the industry’s highest APY on Stablecoins and WBTC ~15%.
3. Our team is highly global and innovative, and we will bring more interesting and game-changing tools and products to the market soon.

Diğer DeFi projelerinden farklı olduğunuzu düşündüğünüz en spesifik nokta nedir?

1. Neredeyse bir yıldır hiçbir güvenlik ihlali veya endişesi olmadan çalışır durumdayız. Havuzlarımıza eklenilen likiditeler için sigorta bile satın aldık.

2. Stablecoins ve WBTC’ler için %15 olarak endüstrinin en yüksek APY’lerinden birini sağlıyoruz.

3. Ekibimiz son derece küresel ve yenilikçidir. Yakında piyasaya daha ilginç ve oyunun kurallarını değiştiren araçlar ve ürünler sunacağız.

To spread the adoption of this project in mass, what are your plans for informing the community?

1. Better marketing. Adding on our existing Turkish team, we onboarded two amazing Turkish community managers, @arpaxus and @arperg, to help us with local marketing and operations.
2. More partnerships.
3. More listings. Binance TR and Binance TRY pair is a great start after Binance.com and Bithumb Korea listing. More to come!

Daha fazla insanın projeyi kolayca anlamasını sağlamak için toplumu bilinçlendirme ve benimseme konusunda eğitmek ve artırmak için planlar nelerdir?

1. daha iyi pazarlama. Mevcut Türk ekibimize ek olarak, yerel pazarlama ve operasyonlarda bize yardımcı olmaları için 2 harika Türk topluluğu yöneticisi @arpaxus ve @arperg’i işe aldık.
2. Daha fazla ortaklık
3. Daha fazla listeleme. Binance TR ve Binance TRY çifti, Binance.com ve Bithumb Kore listelemesinden sonra harika bir başlangıç. Daha fazlası da gelecek!

What makes you feel confident about the survival of your Bella Protocol in the near future? Do you take into account community feedback and demands while developing features of your project?

1. We have been up and running for almost a year with no security breach or concerns. We have even purchased insurance for the liquidities parked in our pools.

2. We provide one of the industry’s highest APY on Stablecoins and WBTC ~15%

3. Our team is highly global and innovative, and we will bring more intersting and game-changing tools and products to the market soon.

4. We started in crypto winter with very minimum investments and have developed to where we are today. We are confident that we will survive many more cycles and thrive.

Yakın gelecekte Bella Protokolünüzün hayatta kalması konusunda sizi güvende hissettiren nedir? Projenizin özelliklerini geliştirirken topluluk geri bildirimlerini ve taleplerini dikkate alıyor musunuz?

1. Neredeyse bir yıldır hiçbir güvenlik ihlali veya endişesi olmadan çalışır durumdayız. Havuzlarımıza eklenilen likiditeler için sigorta bile satın aldık.

2. Stablecoins ve WBTC’ler için %15 olarak endüstrinin en yüksek APY’lerinden birini sağlıyoruz.

3. Ekibimiz son derece küresel ve yenilikçidir. Yakında piyasaya daha ilginç ve oyunun kurallarını değiştiren araçlar ve ürünler sunacağız.

4.Kripto kışına çok minimum yatırımlarla başladık ve bugün bulunduğumuz yere geldik. Daha birçok döngüden kurtulacağımızdan ve gelişeceğimizden eminiz.

If crypto is legalized as a payment tool in Turkey, will we be able to see Bel as a payment tool?

We will definitely work on that. Our goal is to bring crypto to mass adoption, make BEL useful and bring value to BEL holders

Kripto Türkiye’de ödeme aracı olarak yasallaşırsa, Bella’yı ödeme aracı olarak görebilecek miyiz?

Kesinlikle bunun üzerinde çalışacağız. Amacımız, kriptoyu kitlesel benimsemeye getirmek, BEL’i kullanışlı hale getirmek ve BEL sahiplerine değer katmaktır.

How do you provide a “1-Click, zero gas fee” feature? How does Bella Protocol gain profits?

Bella automates everything possible, subsidizes gas fees, and caters to both new and experienced users with great onboarding experience.

Users can zip their assets to protocols like curve.fi seamlessly through Bella.fi, and we auto-farvest and auto-reinvest the LP rewards for them.

The existing product lineups include Bella Liquidity Mining, Flex Savings, and Locker. We have many more exciting development and product lineups on its way.

“1-Click, zero gas fee” bu avantajı nasıl sağlıyorsunuz? Bella Protocol nasıl gelir elde ediyor?

Bella, mümkün olan her şeyi otomatikleştirir, gaz ücretini sübvanse eder ve harika bir işe alım deneyimi ile hem yeni hem de deneyimli kullanıcılara hitap eder.

Kullanıcılar, Bella.fi üzerinden sorunsuz bir şekilde curve.fi gibi protokollere varlıklarını sıkıştırabilir ve biz de onlar için LP ödüllerini otomatik olarak hasat eder ve otomatik olarak yeniden yatırırız.

Mevcut ürün grupları Bella Liquidity Mining, Flex Savings ve Locker’ı içerir. Yolda çok daha heyecan verici geliştirme ve ürün serilerimiz var.

Thanks again, Binance Angels and everyone who helped with this great AMA. Thank you our beloved Turkish community!

It was an honor to be there and talk directly to our communities!

About Bella

Bella Protocol​ is a suite of open finance products that aims to bring mass adoption to DeFi asset management. Bella’s first yield product, Flex Savings v2 is live on Ethereum with $40 million TVL. Bella’s core team is creating Bella Virtuoso, a permissionless strategy platform that connects investors with the best LP strategies on Uniswap V3. Bella Virtuoso also comes with built-in backtesting tools and data infrastructure for strategy builders.

Bella Protocol is backed by Binance Labs and Arrington XRP Capital and several other renowned investors. BEL token is supported on Binance, Bithumb and other major exchanges.

Bella’s core team consists of serial entrepreneurs and blockchain veterans who have tremendous experience and a proven track record in finance, cryptography, blockchain, and engineering.

For more information about Bella, or to join our team, please contact us at contact@bella.fi

Learn about Bella’s recent official news:

Medium: https://medium.com/@Bellaofficial

Twitter: @BellaProtocol

Telegram: https://t.me/bellaprotocol

Discord: https://discord.gg/JamMH5P

--

--

--

A suite of DeFi products to bring your familiar mobile banking into crypto with just one-click.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Bella Protocol

Bella Protocol

A suite of DeFi products to bring your familiar mobile banking into crypto with just one-click.

More from Medium

How to add BSC network to Metamask Wallet

Announcement on BEL Token Burn in 2021 Q4

How to Add DESU Tokens to MetaMask Wallet

LOOT Token Staking Program is now available on BSC!